HDS to w pełnym brzmieniu hydrauliczny dźwig załadunkowy. Mamy z nim do czynienia w przypadku samochodów ciężarowych lub dostawczych. Pełni tam funkcję żurawia przeładunkowego, który umożliwia rozładunek i załadunek pojazdu. Zatem czy HDS to, jak sama jego nazwa wskazuje, dźwig czy inny rodzaj urządzenia? Poznajmy lepiej jego funkcje i przeznaczenie, by znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Gdzie znajdują zastosowanie dźwigi HDS?

Dźwigi HDS używane są w szeroko pojętym przemyśle. Stosuje się je w charakterze żurawi przeładunkowych. W leśnictwie służą do załadunku i rozładunku wywożonych z lasu, ściętych drzew. W branży rolniczej pomagają przygotować do transportu oraz wyładować ciężkie maszyny rolnicze. Powszechnie wykorzystywane są także w budownictwie, gdzie używa się ich do przeładunku palet z materiałami budowlanymi oraz przenoszenia sprzętów na duże wysokości. Tego typu żurawie służą też jako podnośniki, z których wykonuje się mycie okien w wysokich budynkach, wiesza billboardy czy ustawia piętrowo kontenery w magazynach.

HDS – uniwersalny pojazd do zadań specjalnych

Samochody ciężarowe z HDS niezbędne są wszędzie tam, gdzie konieczny jest transport przedmiotów ciężkich, wielkogabarytowych i o nietypowych kształtach. Dzięki nim w bezpieczny sposób można przewozić, także po drogach publicznych, materiały wymagające szczególnego traktowania. HDS umożliwia transport oraz przeładunek przy użyciu jednego sprzętu. Unikamy więc konieczności wykorzystywania osobno samochodu i dźwigu. Oszczędzamy zarówno czas, jak i pieniądze, które musielibyśmy zainwestować w wynajem obu maszyn.

Jakie są rodzaje HDS?

Ze względu rodzaj montażu oraz zastosowanie, możemy wyróżnić kilka typów HDS. Najpopularniejsze są uniwersalne wysięgniki, pracujące w pionie i poziomie, zamontowane na podwoziu samochodu. W przemyśle leśnym haki zastępowane są specjalnymi chwytakami, które umożliwiają przenoszenie bel drewna. Dźwig HDS może być zamontowany bezpośrednio za kabiną kierowcy lub w dalszej części, aż za skrzynią załadunkową. To, jakiego rodzaju sprzętu akurat użyjemy, zależy od konkretnych potrzeb.

Czy HDS można nazywać dźwigiem?

Ze względu na różnorodne funkcje, jakie pełni HDS, zdecydowanie zasługuje on na miano dźwigu. Różni się wprawdzie od tradycyjnych dźwigów podstawą, jednak pozostałe funkcje pozostają bez zmian. Dodatkowo ma tę przewagę, że jest częścią większej całości, dzięki której możliwy jest nie tylko przeładunek, ale także transport. Jest to zatem pełnowartościowy dźwig, który przy okazji może pełnić dodatkowe funkcje.