Nowoczesne, przeszklone biurowce stanowią imponujący widok w miejskim krajobrazie. Jednak ze względów bezpieczeństwa ich konstrukcja nie pozwala na swobodny dostęp do zewnętrznej części przeszkleń z wnętrza budynku. Aby pozbyć się ze szklanych tafli zabrudzeń, konieczne jest mycie okien w biurowcach z podnośnika. Naprzeciw zarządcom takich budowli wychodzą firmy, oferujące wynajem specjalnych pojazdów, które umożliwią wykonanie prac nawet na bardzo dużych wysokościach.

Jak przebiega proces mycia okien w biurowcach z podnośnika?

Samochody z podnośnikiem koszowym umożliwiają prace na wysokości blisko 30 m. Oznacza to dostęp do przeszkleń umiejscowionych nawet na 10 piętrze. Aby jednak możliwe były prace z użyciem takiego sprzętu, konieczne jest odpowiednie przygotowanie terenu. Usytuowanie pojazdu z podnośnikiem wymaga zajęcia części chodnika, dlatego przed rozpoczęciem prac należy uzyskać odpowiednie zgody od władz miasta. W przypadku ograniczonego terenu może się zdarzyć, że samochód z podnośnikiem zajmie także pas jezdni. Wtedy prawdopodobnie pojawi się konieczność mycia okien w godzinach mniejszego ruchu, a nawet w nocy. Oczywiście wymagane jest odpowiednie zabezpieczenie terenu w pobliżu wykonywanych prac, tak, aby w razie jakiejkolwiek awarii przypadkowe osoby nie znalazły się w zasięgu dźwigu.

Jak dobrać podnośnik koszowy do mycia okien w biurowcach?

Aby proces mycia okien w biurowcu przebiegał sprawnie i bezpiecznie, konieczne jest dobranie odpowiedniego sprzętu. W zależności od wysokości budynku, wybieramy dźwig o właściwym wysięgu. Należy jednak pamiętać, że w przypadku krótszego ramienia pojawia się ograniczenie, jeśli chodzi o zakres ruchów na boki. Przy biurowcu o większej powierzchni trzeba zatem często przestawiać cały sprzęt. Warto więc, nawet przy niższych budynkach, zdecydować się na podnośnik o większym zasięgu. Dla wygody i bezpieczeństwa operatora nie bez znaczenia jest również wielkość i udźwig samego kosza. Większa powierzchnia pozwala swobodniej wykonywać prace. Wyższy dopuszczalny udźwig z kolei umożliwi zabranie ze sobą wszelkich potrzebnych narzędzi oraz środków czystości.

Mycie okien w biurowcach z podnośnika – zasady bezpieczeństwa

Mycie okien na dużych wysokościach wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Aby je zminimalizować, należy pamiętać, że samochód z podnośnikiem musi być dopuszczony do pracy przez Urząd Dozoru Technicznego. Prace może wykonywać tylko wykwalifikowany operator, który posiada uprawnienia do pracy na wysokości. Powinien on być także wyposażony w odpowiedni sprzęt, taki jak pas biodrowy, szelki i kask. Oczywiście wszelkie przyrządy i detergenty muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wypadnięciem z kosza. Jeśli zadbamy o odpowiednie przygotowanie, zarówno sprzętu, jak i wykonawcy, mycie okien w biurowcach z podnośnika przebiegnie sprawnie i z zachowaniem wysokiego poziomu bezpieczeństwa.