Transport i logistyka to popularny kierunek studiów na wielu uczelniach. Sporo osób wybiera go trochę z przypadku, nie wiedząc, że przyszły zawód logistyka jest wymagający, jednak daje osobom zatrudnionym na tym stanowisku wiele satysfakcji. Współczesny handel wiąże się z koniecznością przeprowadzania wielu, skomplikowanych procesów logistycznych, dlatego specjaliści ci są stale potrzebni. Aby zatem zwiększyć szansę na pracę w branży, należy się dobrze przygotować. O czym pamiętać? Zachęcamy do lektury.

Odpowiedni kierunek studiów

Najpierw należy wybrać odpowiedni kierunek studiów, czyli transport i logistykę. Aby jednak dostać się na wymarzone studia, trzeba uzyskać odpowiednią punktację z niektórych przedmiotów na maturze. Oczywiście warunki rekrutacji na studia są inne na każdej uczelni, dlatego warto je sprawdzić nieco wcześniej. Najczęściej wymaganymi przedmiotami w procesie rekrutacyjnym są natomiast: geografia, język angielski lub inny język obcy, matematyka, chemia, informatyka, fizyka. Transport i logistykę można studiować dziennie i zaocznie.

Logistyk – praktyki

W trakcie nauki trzeba również odbyć obowiązkowe praktyki, które nie tylko pozwolą studentowi zaznajomić się z pracą logistyka w praktyce, ale także przyczynią się do zaliczenia roku. Co istotne, warto również pomyśleć o załatwieniu sobie kilkudziesięciu godzin praktyk dodatkowo. Dzięki temu można od razu wzbogacić swoje CV i tym samym pokazać przyszłemu pracodawcy, że rzeczywiście jest się zainteresowanym pracą w tym zawodzie. Początkowo praktyki mogą być darmowe, nie należy jednak zrażać się tym faktem, tylko starać rozwijać się w zawodzie.

Transport i logistyka – gdzie znaleźć pracę?

Będąc absolwentem kierunku transport i logistyka, w większości miast można dość łatwo znaleźć pracę. Przede wszystkim z tego względu, że jest to zawód przyszłościowy. Handel stale się rozwija, coraz więcej firm potrzebuje logistyków. Swoje CV można zatem wysyłać do firm typowo transportowych oraz spedycyjnych. Ponadto, logistyków poszukują również firmy kurierskie i przedsiębiorstwa produkcyjne. Absolwenci tego kierunku mogą szukać pracy także w branży lotniczej, jak i kolejowej. 

Aby zatem zwiększyć swoje szanse na rynku zawodowym, warto podjąć się pierwszej pracy w dowolnej branży, w której poszukują logistyków. Dzięki temu można wzbogacić swoje CV, a także zdobyć pierwsze, poważne doświadczenie. Warto pamiętać, że dla wielu przyszłych pracodawców liczy się zaangażowanie, dlatego warto starać się ciągle rozwijać.

Dlaczego warto zdecydować się na ten zawód?

Zawód logistyka jest z jednej strony popularny, a z drugiej specjalistów tych ciągle brakuje. Stan ten obrazuje jednoznacznie, jak bardzo potrzebni są logistycy na rynku pracy. Ponadto, pracując na tym stanowisku, można liczyć na stałe, stabilne zatrudnienie, na dość wysokie zarobki oraz inne benefity, np. prywatną opiekę medyczną. Choć jest to zawód wymagający, daje sporo satysfakcji i pozwala na ciągły rozwój.

Transport i logistyka to popularny kierunek studiów, dzięki któremu można w przyszłości pracować w zawodzie logistyka. Aby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, należy przede wszystkim odbyć obowiązkowe praktyki, ale również starać się zapisać na dodatkowy staż. Ponadto, dla wielu pracodawców liczy się zaangażowanie, warto zatem ciągle rozwijać swoją karierę i spróbować pracy logistyka w kilku branżach, np. transportowej, spedycyjnej, czy nawet lotniczej.